Otkriveno gdje je puklo između Muska i Trumpa: Okrenuo mu je leđa i tu je bio kraj

Poprilično jako odjeknula je vijest da milijarder Elon Musk napušta administraciju američkog predsjednika Donalda Trumpa nakon turbulentnog razdoblja u kojem je radio na restrukturiranju savezne vlade.
Iako je za mnoge to iznenađenje, činjenica je da je navodno dogovor od samog početka da će Musk u administraciji biti svega četiri mjeseca, preciznije 130 dana, a Musk će sada svoju pažnju ponovno preusmjeriti na vođenje svojih firmi, prije svega Tesle i SpaceX-a.
Milijarder je u srijedu u objavi na X-u zahvalio američkom predsjedniku na kraju svog mandata posebnog vladinog zaposlenika u sklopu Ministarstva vladine učinkovitosti.

Prva projekcija u Sarajevu: "Samir Mehić Bowie - Pisma iz Srebrenice" prikazan u MC Kovači
No, treba reći kako su Muskove političke aktivnosti izazivale proteste, a neki investitori pozvali su ga da napusti posao Trumpovog savjetnika i da se pomnije bavi Teslom. Musk, najbogatija osoba na svijetu, branio je svoju ulogu neizabranog dužnosnika kojem je Trump dao neviđene ovlasti za uvođenje promjena u dijelove američke vlade.
Zanimljivo, Musk je svoj odlazak najavio samo dan nakon što je CBS objavio dio intervjua u kojem on kritizira "veliki, lijepi zakon", kako ga je nazvao Trump, o porezima i potrošnji koji je prošle sedmice usvojio Zastupnički dom američkog Kongresa.

Kraj ljubavi najvećih saveznika: Musk napušta Trumpovu administraciju
I tu se zapravo postavlja pitanje koji je zapravo pravi razlog Muskovog odlaska iz Trumpove administracije.
Musk je prije mjesec dana izjavio da će uskoro smanjiti angažman u Bijeloj kući na jedan do dva dana sedmično, vjerovatno u maju. No njegova moć je već bila ograničena jer su njegove velike ambicije naišle na zid u Washingtonu.
Tokom službe u Bijeloj kući, Muskovo 'Ministarstvo za učinkovitost vlade' (DOGE) raspustilo je nekoliko agencija, otpustilo desetke hiljada saveznih zaposlenika, otkazalo brojne ugovore i izazvalo veliku zbrku.
No, osim što je osigurao mnogo manje pomoći koje je u inozemstvu moglo spasiti živote, teško je reći što je Musk zapravo postigao, pisao je nedavno Vox, prenosi Net.hr.
🚨BREAKING: Elon Musk has just announced that his time as a Special Government Employee has officially come to an end.
— AJ Huber (@Huberton) May 29, 2025
Thank You Elon Musk!
"As my scheduled time as a Special Government Employee comes to an end, I would like to thank President Trump for the opportunity to… pic.twitter.com/RjcYMGwbC6
Priča o neuspjehu DOGE-a u smanjenju potrošnje je jednostavna: ambicija da se uštedi milijardu dolara nikada nije bila realna, a Musk nije došao ni blizu tog cilja.
DOGE je ujedno bio pokušaj novog načina upravljanja saveznom vladom – ideja da Musk vlada poput izvršnog direktora javne službe, naređujući otkaze i prisiljavajući karijerne dužnosnike da se povinuju njegovim nalozima, dok su njegovi saveznici provodili njegovu agendu u svim agencijama. I to je propalo.
Prvih šest sedmica Trumpove administracije, Musk je doista imao nešto nalik moći izvršnog direktora – što je oduševilo tehnološku desnicu i izvršne direktore iz Silicijske doline, koji su sanjali o upravljanju vladom kao jednom od svojih startupa.
No početkom marta stvari su se naglo promijenile. Ključna prekretnica bio je trenutak kada se veći dio Trumpovog kabineta pobunio protiv Muskovih odluka, a Trump mu je ograničio ovlasti, odredivši da se svaka odluka mora usuglasiti s ministrima.
Kad je Trump imenovao Muska na čelo DOGE-a, većina Washingtona je slegnula ramenima. No niko nije očekivao koliko će agresivan biti niti što će tačno pokušati napraviti.
DOGE je u prvoj fazi predstavljao novi model upravljanja saveznom vladom: Musk je kao savjetnik Bijele kuće mogao naređivati velike promjene koje bi se brzo provodile – ponašao se kao stvarni direktor federalne radne snage.

Elon Musk oštro kritikovao Trumpa: 'Razočaran sam, tako direktno podriva naš rad'
To se uklapalo u ambicije tehnološke desnice – da Trump i Musk preokrenu vladu iz temelja, kao neka vrsta obrnute 'New Deal' revolucije. Željeli su da se vlada vodi poput Muskovog preuzimanja Twittera.
Mnogi Trumpovi savjetnici su to podržavali jer su državni birokrati – "duboka država" – prema njima opstruirali Trumpovu agendu. Htjeli su federalne službenike dovesti u "traumu", kako je rekao direktor proračuna Russ Vought.
Jedan alat bila je ovlast otpuštanja. Musk je preuzeo Ured za upravljanje kadrovima (OPM), pretvarajući ga u sredstvo kontrole – slali su naloge za otkaze, otpremnine ili prisilni dopust.
Drugi alat bila je kontrola potrošnje – DOGE je otkazivao "nepotrebne" ugovore, čak je i USAID bio raspušten (Musk je rekao da je stavljen "u drobilicu").
Musk je htio pristup svim vladinim bazama podataka, vjerujući da "kontrolom računara može kontrolirati cijelu birokratiju".
Musk je zanemario zakonske okvire i uskoro su suci počeli ograničavati pristup DOGE-u, poništavajući neke od rezova. U međuvremenu su stigle kritike javnosti zbog smanjenja sredstava za zdravlje veterana i druge osjetljive sektore.
Trump Responds to Elon Musk’s Critique of the ‘Big, Beautiful Bill.’ pic.twitter.com/Gkt2pAw2ie
— Valuetainment Media (@ValuetainmentTV) May 28, 2025
Pravi preokret dogodio se kad se Trumpov kabinet usprotivio. Ministri nisu htjeli da Musk vodi njihove agencije. Već krajem februara neki šefovi agencija savjetovali su zaposlenicima da ignoriraju Muskov upitnik.
Kulminacija je bila na zatvorenoj sjednici kabineta početkom ožujka, kada su ministri, uključujući Marca Rubija, javno izrazili nezadovoljstvo. Trump je tada odlučio: DOGE može raditi rezove, ali samo uz dogovor s ministrima i 'skalpelom, a ne sjekirom'.
Od tada je DOGE usporen, a ciljane su slabije agencije. Čak je i pokušaj Muska da postavi svog čovjeka za šefa Porezne uprave propao jer se ministar finansija usprotivio.
DOGE je ipak ostavio dugotrajne posljedice. Raspuštene agencije poput USAID-a i Ureda za financijsku zaštitu potrošača teško će se obnoviti. Hiljade otkaza mogle bi izazvati nepredviđene posljedice.
Trumpova agenda smanjenja birokratije i jačanja kontrole nad javnim službama nastavit će se bez Muska. Iako više ne orkestriraju otkaze, njegovi saveznici u OPM-u i dalje imaju utjecaj.
Kabineti sada sami pokreću reorganizacije – s novim otkazima i zatvaranjem ureda. Članovi DOGE-a ostaju u agencijama, ali bez Muska će njihov utjecaj ovisiti o ministrima.
BREAKING: Elon Musk exits Trump government 💥#Trump #Elonmusk pic.twitter.com/IMc14wfZEM
— AirdropWithRamesh (@Rameshkmwt1) May 29, 2025
Teoretski, DOGE je trebao povećati učinkovitost, ne samo rezati. Ima i poneki svijetli primjer: suosnivač Airbnba Joe Gebbia pokušava modernizirati zastarjeli mirovinski sistem za državne službenike.
No općenito gledano, Muskovi veliki ciljevi za DOGE su propali. Nije uspio promijeniti smjer savezne potrošnje. Pokušaji smanjenja iznosa od bilijun dolara sveli su se na 150 milijardi – i vjerovatno ni to neće postići.
Musk nije uspio u potpunoj rekonstrukciji ili "resetiranju" savezne vlade. Ukinuti nekoliko agencija i smanjiti broj zaposlenika u drugima nije ni blizu revoluciji u stilu Franklina D. Roosevelta kakvu je tehnološka desnica priželjkivala. Model "izvršnog direktora savezne radne snage" propao je – dijelom zbog Muskove neorganiziranosti i nespretnosti, ali ga je u konačnici srušila Trumpova odluka da podrži svoj kabinet umjesto Muska.
U konačnici, možda ga nije zaustavio Ustav, već gubitak naklonosti "monarha na dvoru".
"No i u neuspjehu se mogu pronaći lekcije. Budući predsjednik – primjerice JD Vance, koji već dugo podržava ciljeve desnih aktivista za čistku u državnoj upravi i ima bliske veze s tehnološkom desnicom – mogao bi izvući pouke iz onoga što nije uspjelo s DOGE-om, pokušati s poboljšanom verzijom 'DOGE 2.0' i doista je provesti. A možda, za godinu ili dvije, Trumpu ponovo postane dosadno pa vrati Muska s novim ovlastima da opet počne "razbijati stvari"", zaključuje Vox.

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.