Srce izraelske odbrane: Kako su iranske rakete uspješno prošle kroz Željeznu kupolu?

1
Radiosarajevo.ba
Srce izraelske odbrane: Kako su iranske rakete uspješno prošle kroz Željeznu kupolu?
Foto: AA / Izrael, Tel Aviv

Izraelsko pokretanje zračnih napada na Iran u petak podstaklo je Teheran da ispali niz odmazde na Izrael, a neke iranske balističke rakete probile su izraelske sisteme protivraketne odbrane i pogodile ključne ciljeve. 

U izraelskim eskalirajućim napadima u Iranu je poginulo više od 240 ljudi, uključujući 70 žena i djece. U znak odmazde, Iran je ispalio oko 400 projektila i stotine dronova, ubivši najmanje 24 osobe u Izraelu, ranivši stotine i prisilivši Izraelce širom zemlje da se sklone u skloništa od bombi, piše Al-Jazeera.

Neki iranski napadi pogodili su stambena područja u centralnom Izraelu, uzrokujući veliku štetu. Izraelsko utvrđeno vojno sjedište u Tel Avivu, Kirya, također je pogođeno, iako je šteta tamo bila ograničena.

Kada violina plače: Poslušajte izvođenje "Srebreničkog inferna" u zgradi UN-a

Kada violina plače: Poslušajte izvođenje "Srebreničkog inferna" u zgradi UN-a

Iran je u utorak saopštio da je pogodio vojno-obavještajni centar i centar za planiranje operacija obavještajne agencije Mossad, probivši tako napredne izraelske sisteme protivraketne odbrane – neke od najnaprednijih na svijetu.

U novijoj historiji, Izrael je uspješno presreo većinu zračnih napada koji su dolazili kroz ove sisteme, poput njegovog prepoznatljivog sistema Iron Dome.

UŽIVO | Rat Izraela i Irana: Iran lansirao superteške rakete dugog dometa na Izrael

UŽIVO | Rat Izraela i Irana: Iran lansirao superteške rakete dugog dometa na Izrael

Kako onda iranske rakete prolaze pored izraelske protivvazdušne odbrane?

Šta je izraelska Željezna kupola?

Iako je Željezna kupola u srcu izraelske protivvazdušne odbrane, ona je samo dio većeg sistema, koji obuhvata "najniži nivo ove višeslojne, integrisane protivvazdušne odbrane", rekao je Alex Gatopoulos, urednik odbrane Al Jazeere.

Željezna kupola detektuje nadolazeću raketu ili projektil, određuje njenu putanju i presreće je. Izrael je saopštio da je Željezna kupola 90 posto efikasna. Postala je operativna 2011. godine nakon što je razvijena za suprotstavljanje raketnim napadima tokom rata sa Hezbolahom 2006. godine.

Gatopoulos je objasnio da je Željezna kupola dizajnirana da presreće rakete na niskim visinama koje veći sistemi ne bi mogli detektovati.

Izrael također ima raketni sistem zemlja-vazduh Barak-8, koji presreće rakete srednjeg dometa; sistem odbrane na velikim visinama (Terminal High Altitude Area Defense), koji presreće balističke rakete kratkog, srednjeg i srednjeg dometa, i Davidovu praćku, koja presreće rakete srednjeg i dugog dometa.

Kakva je izraelska odbrana od iranskih raketa?

Izraelski sistemi protivraketne odbrane koriste presretače Arrow-2 i Arrow-3 za presretanje raketa dugog dometa, poput iranskih raketa ispaljenih u trenutnom sukobu.

Glavni izvođač radova za projekat Arrow je državna kompanija Israel Aerospace Industries, a Boeing je uključen u proizvodnju presretača.

Raketa Arrow-2 je dizajnirana za presretanje dolaznih raketa na nešto većim visinama unutar i izvan Zemljine atmosfere.

Pored korištenja sistema protivvazdušne odbrane, Izrael također provodi odbranu od raketa zrak-zrak, koja uključuje upotrebu aviona, poput borbenih helikoptera ili borbenih aviona, za uništavanje dronova koji se kreću prema Izraelu.

Kako funkcionišu sistemi protivvazdušne odbrane?

Izraelski sistemi protivvazdušne odbrane sastoje se od tri komponente: radarskog sistema, komandno-kontrolnog centra i lansera sa raketama presretačima.

Dolazeća neprijateljska raketa se prati na radaru, što upozorava kontrolni centar da procijeni koje ciljeve treba gađati. Lanser obično šalje dvije rakete presretače za jednu dolaznu neprijateljsku raketu, rekla je za Al Jazeeru Marina Miron, postdoktorska istraživačica na King's Collegeu u Londonu.

Svi sistemi protivvazdušne odbrane opremljeni su ograničenim brojem raketa presretača, a tačan broj raketa presretača u izraelskim sistemima protivvazdušne odbrane nije poznat javnosti.

Da li je Iran probio izraelsku protivvazdušnu odbranu?

U subotu je izraelski vojni zvaničnik izjavio da njihovi odbrambeni sistemi imaju "stopu uspjeha od 80 ili 90 posto", naglašavajući da nijedan sistem nema savršenu stopu, izvijestila je novinska agencija Reuters bez imenovanja zvaničnika.

Eksplozije u Jerusalemu i Tel Avivu
Foto: EPA - EFE: Eksplozije u Jerusalemu i Tel Avivu

To znači da su neke iranske rakete probile utvrđenja.

Hipersonične rakete

Gatopoulos je rekao da Iran ima hipersonične rakete, što je direktna reakcija na razvoj i sazrijevanje balističke raketne odbrane. To je zato što je jedan od načina izbjegavanja sistema protivvazdušne odbrane korištenje raketa koje lete brže, što sistemu protivvazdušne odbrane daje manje vremena za reakciju.

Miron je rekao da je hipersoničnim raketama teško presresti protivvazdušnu odbranu čak i ako ih radar otkrije.

Neke hipersonične rakete su također opremljene hipersoničnim jedrilicom (HGV), bojevom glavom pričvršćenom na raketu koja može manevrirati i kliziti brzinama pet puta većim od brzine zvuka. U Iranu, Fattah-2 koristi HGV. "Izgleda kao obična raketa s letjelicom pričvršćenom na kraju", rekao je Gatopoulos.

Objasnio je da se teška teretna vozila, osim što se brže kreću, kreću i cik-cak putanjom i ne kreću se po prediktivnoj putanji poput običnih balističkih raketa. Takvi brzi, nepravilni pokreti izbjegavaju sisteme protivvazdušne odbrane, koji su dizajnirani da predvide putanju kojom će raketa ići.

Krstareće rakete

Krstareće rakete također mogu promijeniti svoju putanju i postati teške za presretanje, rekao je Miron.

Iran ima krstareće rakete u svom arsenalu, kao što je raketa Hoveyzeh, i koristio ih je protiv Izraela. Iako su ove rakete sporije od balističkih raketa, lete poput bespilotnih aviona, nisko i stabilno, provlačeći se pored protivzračne odbrane.

U ponedjeljak je Izrael proglasio dominaciju nad iranskim nebom. Međutim, najkraća udaljenost između Irana i Izraela je 1.000 km . "To je dug put za izraelske avione da ostanu bez goriva", rekao je Gatopoulos.

Iran uzvratio napadom na Izrael
Foto: EPA - EFE: Iran uzvratio napadom na Izrael

"Možete se zadržavati tamo, ali samo do određenog vremena", dodao je. Objasnio je da, iako bi SAD mogle pomoći Izraelu s dopunjavanjem goriva u zraku, dodavanje vanjskih rezervoara na avione dovodi do gubitka svojstava prikrivenosti.

Gatopoulos je dodao da ovo postavlja pitanja o tome koliko raketa Iran ima da bi nastavio sukob iscrpljivanja dok izraelski avioni patroliraju i pokušavaju uništiti sve mobilne lansere, te koliko presretača, posebno Arrow-2 i -3, Izrael ima da bi mogao nastaviti ispaljivati.

Portal Radiosarajevo.ba prati događaje iz minute u minutu - možete pratiti OVDJE - a, više informacija nalazi se i na OVOM LINKU.

/ Anketa

Da li će se SAD i Europa vojno uključiti u sukob Izraela i Irana?
Rezultati

Radiosarajevo.ba pratite putem aplikacije za Android | iOS i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram, kao i putem našeg Viber Chata.

/ Najčitanije

/ Komentari

Prikaži komentare (1)

/ Povezano

/ Najnovije

OSZAR »